Trnka a tí druhí

Autor: soňa potheova | 23.5.2011 o 12:27 | (upravené 23.5.2011 o 12:38) Karma článku: 10,87 | Prečítané:  9334x

Voľba generálneho prokurátora patrí medzi typické prejavy slovenskej politickej moderny. Vládna koalícia sa tvári, že chce voľbu transparentnú a preto žiada voľbu verejnú a opozícia, ktorá pozná skutočný stav dôvery v útrobách svojich oponentov a tak tlačí na voľbu tajnú. Obidve skupiny vedia o čo hrajú, len tí pri moci nepresvedčivo vajatajú pri obhajobe meniacich pravidiel počas hry.

  Nehľadiac na politické záujmy týchto skupín, téma generálny prokurátor je pre občana, ktorý nepácha zločiny a nefunguje na hrane legitímnosti viac menej nezaujímavá.  Tí vnímavejší vedia, že voľba je dôležitá, z pohľadu vývoja krajiny  aj kľúčová, len žiaľ, nami neovplyvniteľná. Nemáme dosah ani na proces výberu, ani na výber kandidátov. A práve kandidáti sú to, čo ma dnes zaujíma. Z bývalého vojenského prokurátora Trnku sa dnes stál hráč, ktorého sa zdá, všetci boja. Najmä tí koaliční a vykrikujú jeho spätosť s bývalou vládou. Ja si však pamätám časy kedy nebol po chuti ani vláde Róberta Fica. Jeho rozhodnutia nešli po ruke nijakému režimu, nedá sa povedať, že by bol toho alebo onoho, ako to je dnes v móde.  Je vzdelaný a svojhlavý. Hovorím za seba, však o tom blogy sú, ale myslím, že Generálna prokuratúra bola za jeho čias vcelku nezávislá. Nebudem a nechcem tu vytrhávať z kontextu jednotlivé mediálne známe príbehy. Môžem hovoriť iba za jeden, o ktorom viem viac a to bola kauza Rehák-Valko a kde sa práve GP výrazne pričinila o to, aby už neboli  mená známeho podnikateľa a právnika špinené. Naopak kandidát Čentéš je pre mňa veľkou záhadou. Poznám ho len z novín a obrazovky a vonkoncom mu nezávidím stav, kedy mu  núkajú čosi, čo v zásade nie je ani v ponuke. Ako kus steaku, čo ešte behá po lese. Nepríjemné. Ste odborník, ponúknu vám vytúženú prácu (pre človeka, z prokuratúry je pozícia generálneho prokurátora nepochybne vrchol úsilia), uistia vás, že ste na to pravý a jediný a vtom - uf, ešte jedna malá prekážka... Opakujem, nepríjemné. Pod tlakom nakopenej špiny, médií, politických vyhlásení a pod ponižujúcou predstavou, že v tajnej voľbe neprejde, sa radšej rozhodne vzdať. Krátko pred hlasovaním.  S odôvodnením, že disponuje informáciami pre podozrenia z korupcie a kupovania poslancov. Zaujímavé. Podal kandidát Čentéš v tejto veci trestné oznámenie? Nemám vedomosť, že by tak urobil. Naopak, o dva dni na to, keď bolo po tajnej voľbe a do hry sa dostáva voľba verejná prehlási, že záujem o post generálneho prokurátora naďalej má a pokiaľ mu to ponúknu, do tejto hry pôjde (toto je parafráza). Už mu nevadí „korupčné" prostredie? Alebo ho už láka vidina kráľovského stolca, i keď v područí ministerstva spravodlivosti? Lebo to je to, o čo sa tu v skutočnosti hrá. Nezávislosť prokuratúry od politických rozhodnutí úradujúceho ministra. A  to už jej, hoch,  záležitosť, ktorá by mala zaujímať aj nás, bežných voličov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?